Jesteś na stronie: QM Mentor > Strona główna
... Przymierze z przyszłością ...

Referencje

Jesteśmy członkiem Północnej Izby Gospodarczej

Techniki organizacyjne w zarządzaniu


 

 PRAKTYKA 5 S W TWOJEJ FIRMIE - SPRÓBUJ, DORADZIMY JAK TO WDROŻYĆ...

Naszym nadrzędnym zadaniem jest stworzenie bezpiecznych warunków wytwarzania produktów, ograniczenie jego kosztów i czasochłonności. Powinniśmy starać się stworzyć miejsce pracy, które moglibyśmy z dumą pokazać nawet naszym dzieciom.           Nic nie gwarantuje solidnej pracy lepiej niż dbanie o ciągły rozwój potencjału ludzkiego na wysokim poziomie.”                                                                   
                                                                                                       (S. Nakamura, Japońskie Stowarzyszenie Menedżerów)
 

   Częstą przyczyną niezgodności (wad produktów, awarii maszyn, opóźnień, spadku wydajności, a nawet wypadków przy pracy) jest niewłaściwa organizacja pracy. Przejawia się ona m.in. nadmierną ilością różnego rodzaju przedmiotów znajdujących się na stanowisku pracy oraz ich niewłaściwym rozmieszczeniem, czasami wręcz bałaganem panującym w miejscu pracy. Niejednokrotnie pracownicy wykazują tendencję do nadmiernego gromadzenia narzędzi, części zapasowych czy też podzespołów z obawy, że może ich im zabraknąć lub kierując się zasadą „to się może kiedyś przydać”. Ten bałagan i tłok panujący na stanowisku pracy ogranicza „pole widzenia” i nie pozwala na wcześniejsze dostrzeżenie symptomów awarii, czy też na szybkie i sprawne odszukanie niezbędnych w danym momencie przedmiotów potrzebnych do pracy. Narzędziem, które pomaga w rozwiązaniu problemu niewłaściwej organizacji stanowiska pracy jest technika 5S, nazywana również ruchem 5S, praktyką 5S, czy też systemem 5S. Bez względu na przyjętą nazwę warto wiedzieć, iż jej twórcami są Japończycy, określający ją jako „dążenie do doskonałości poprzez ład i porządek”.

5S to metodologia tworzenia i utrzymywania dobrze zorganizowanego, czystego, wysoko wydajnego i wysokiej jakości stanowiska pracy. 

 

5 S to filozofia zarządzania, która służy likwidacji marnotrawstwa poprzez kreatywność wszystkich pracowników.

Czego możesz się spodziewać po wdrożeniu 5S:

1. Zmiany postaw Twoich pracowników. Będą bardziej dbać o swoje stanowisko pracy, na pewno też bardziej przywiążą się do waszej Firmy.

2. Lepszego wykorzystania przestrzeni produkcyjnej. Przechodząc przez hale i biura zobaczysz czyste, uporządkowane miejsca pracy, na których pozostają tylko rzeczy niezbędne.

3. Dzięki zarządzaniu wzrokowemu, hala będzie do Ciebie mówić. Coraz rzadziej będziesz musiał sprawdzać dane w papierach.

4. Usprawnień wykonywanych czynności i oszczędności czasowych. Nikt już niczego nie będzie szukał.

5. Pojawią się pierwsze pomysły dotyczące usprawnień stanowisk  pracy. Musisz bardzo uważać, aby je dostrzec i docenić. Wystarczy jeden błąd i będziesz miał problemy z zaangażowaniem ludzi w przyszłości!

6. Poprawy warunków pracy i jej jakości, wzrostu bezpieczeństwa

7. Powstanie pierwsza struktura Lean (liderzy, koordynator, zespoły, grupa wsparcia itp). Liderzy nauczą się, jak delegować uprawnienia i jak pracować z grupą współpracowników.

8. Poprawy stosunków międzyludzkich i identyfikacji każdego pracownika z firmą.

9. Wyższego poziomu odpowiedzialności za pełne zaspokojenie potrzeb i wymagań odbiorców.

Zapraszamy do współpracy!

 

 

 

 

 

 

 

biuro@qmmentor.pl

Kontakt

Tel.91 350 70 73,fax 91 350 70 71 Kom. 502 500 925,
Email: biuro@qmmentor.pl

Dane adresowe


Ośrodek Badań i Rozwoju Jakości QM Mentor Sp. z o.o. 70-737 Szczecin, ul. Chojnicka 60

Copyrights © 2007 QM Mentor. Web Design